خبر خوب این است که ونیرهای سرامیکی یا پرسلن، ابزار بسیار مطمئنی در اختیار یک دندانپزشک مجرب زیبایی قرار می‌دهد که گستره وسیعی از نواقص لبخند را می‌تواند برطرف کند و به شما در رسیدن به لبخند ایده‌آلی که به دنبالش هستید کمک کند. اما در عین حال باید توجه داشت برخی افراد گزینه خوبی برای دریافت ونیر دندان نیستند:

 

دندان‌های دارای پوسیدگی

بر روی دندانی که دارای علائم اولیه پوسیدگی است (که به آن دمینرالیزاسیون گفته می‌شود) و یا یک حفره کامل در آن ایجاد شده باشد، ونیر دندان انجام نمی‌شود؛ مثل این که بخواهید پوسیدگی روی دیوار اتاق‌تان را با نصب یک پوستر بپوشانید. شاید ظاهر مسئله خوب به‌نظر برسد، ولی در بلندمدت این کار موجب می‌شود تشدید خرابی را نبینید تا آن که دیوار فرو بریزد. پیش از انجام ونیر (و هرگونه اعمال دیگر دندانپزشکی زیبایی)، دندانپزشک شما یک برنامه درمانی کامل برای رساندن سلامت دندان‌هایتان به سطح بهینه ارائه خواهد کرد.

 

التهاب لثه (Gingivitis)

بیماری لثه در مراحل اولیه با خونریزی آسان و عقب‌نشینی لثه از دندان‌ها همراه است. نصب ونیر روی دندان‌های مبتلا به التهاب لثه یا ژنژیویت ممکن است منجر به دو حالت نوخوشایند شود:

  • لثه‌های متورم یا در حال خونریزی، می‌تواند در پروسه ونیر دخالت کند و باعث شود ونیرها به درستی روی سطح دندان ننشینند.
  • اگر التهاب لثه ها درمان نشود، لثه‌ها عقب‌نشینی بیشتری خواهد کرد و لبه‌های ونیر نمایان خواهد شد. اگر ژنژیویت درمان شود، وقتی به سطح دندان بازگردانده شود، خط لثه ناهموار دیده خواهد شد

اگر دندانپزشک شما تشخیص دهد دچار التهاب لثه هستید، اصلاح روش مسواک زدن و استفاده از نخ دندان را پیشنهاد خواهد کرد و تقویت لثه با دهانشویه کلرهگزیدین و یا درمان با آنتی‌بیوتیک را تجویز خواهد کرد.

 

دندان‌قروچه

بروکسیسم عارضه ناشی از سایش مزمن دندان‌هاست که عموماً در افراد مضطرب، دچار استرس مزمن و یا ناهنجاری دندانی (مال‌اکلوژن) دیده می‌شود. اگرچه ونیر دندان قدرت استقامتی بالایی دارند، اما فرسایش دائمی در دهان فرد بیمار باعث ایجاد خلل و شکستگی در ونیر خواهد شد. ممکن است دندانپزشک روش‌های درمانی دیگر که نتیجه‌ای مشابه ونیر دارند –مانند سفید کردن دندان‌ها- به شما پیشنهاد کند.

کوتاه و مختصر درباره

ونیر پرسلن (سرامیکی)

ونیرهای دندان، ورقه‌های نازک ساخته‌شده از مواد با رنگ دندان هستند که برای پوشاندن سطح دندان طراحی شده‌اند تا رنگ، شکل، و اندازه دندان را عوض کنند و زیبایی لبخند شما را بهبود بخشند.

برای برطرف کردن
دندان‌های نامرتب، لکه رنگ، شکستگی، فرسایش، و فواصل دندان‌ها

زمان مورد نیاز برای اجرا
۲ تا ۴ هفته

طول عمر متوسط
۱۰ تا ۱۵ سال

نتایج استفاده از ونیر پرسلن تا چه حد قابل قبول است؟

طراحی و نصب ونیر پرسلن معمولا بسیار جذاب است و علاوه بر آثار بهداشت دهان و دندان، روابط اجتماعی شما را تحت تأثیر قرار خواهد داد. داشتن ونیر باعث افزایش حس اعتماد بنفس در موقعیت‌های اجتماعی و کاری می‌شود و حس بسیار خوبی نیز در دهان شما ایجاد می‌کند.

محمد محمدزاده
مؤسس و مدیر مجموعه

لابراتوار یاشام ارومیه

مرکز تخصصی ساخت پروتزهای دندانی یاشام ارومیه،‌ با تجهیزات پیشرفته، تیم مجرب، و سیستم آنلاین سفارش‌ها و تنها لابراتوار دارای استاندارد ISO9001:2015 در شمال‌غرب کشور.

۲۱
سال
سابقه
۹
مدرک و
استاندارد
۱۴
نفر
تیم اجرایی
۹۵
دندان‌پزشک
همکار