اگر این سؤال برایتان پیش آمده است، احتمالا می‌دانید که روکش دندان اساساً چیست و برای چه کاربردی ساخته شده است. این روکش‌ها، پوششی توخالی هستند که از مواد با خواص و ظاهر نزدیک به دندان ساخته می‌شوند و با انطباق دقیق بر روی دندان، قادر به بازسازی زیبایی و کارایی دندان، و پیشگیری از گسترش صدمات وارد به آن هستند.

بر اساس کاربرد و نوع ماده تشکیل‌دهنده، انواع متنوعی از روکش دندان وجود دارد که پیشتر به معرفی برخی از آنها پرداخته بودیم.

از نقطه‌نظر زیبایی

زیبایی و ظاهر روکش‌های فول‌سرام در مقایسه با روکش‌های پرسلن به فلز (Porcelain-fused-to-metal) یا اختصاراً PFM طبیعی‌تر است. به دلیل ساختار فلزیِ قرار گرفته در داخل نوع PFM، در این نوع روکش اجباراً از سرامیک سفید و کدر بر روی پوشش بیرونی استفاده می‌شود تا فلز زیرینِ آن مخفی بماند. متأسفانه این نوع سرامیک قادر به ارائه شفافیت طبیعی که در روکش فول‌سرام به دست می‌آید نیست.

همچنین با گذشت زمان، بخش فلزیِ خاکستری‌رنگ در روکش PFM تدریجاً بیشتر و بیشتر در خط لثه مشهود می‌شود. در نقطه مقابل، لایه درونی روکش فول‌سرام سفید است و رنگ سرامیک روی آن را می‌توان دقیقاً مطابق با رنگ دندان‌های اطراف هماهنگ کرد. بنابراین از نظر زیبایی، روکش‌های فول‌سرام گزینه ایده‌آل در بازسازی دندان‌های آسیب‌دیده هستند.

احتمال حساسیت

برای بیماران مبتلا به حساسیت فلز، استفاده از روکش‌های فول‌سرام قویاً توصیه می‌شود. در این افراد، روکش PFM موجب تحریک و تورم لثه می‌شود که با گذشت زمان شدیدتر می‌شود.

از نظر استحکام و دوام

برخی انواع روکش‌های فول‌سرام قادر به ارائه استحکام هم‌اندازه روکش‌های PFM هستند. با گذشت زمان، لایه رویی پرسلن روکش PFM در معرض ضربات ممکن است دچار شکستگی‌های ریز و درشت شود.

آسیب به دندان‌های اطراف

مینای دندان‌های طبیعی که در تماس دائمی با یک روکش هستند، در برخورد با روکش PFM در حین جویدن، دندان‌قروچه و غیره ممکن است دچار فرسایش شود. این مسئله می‌تواند دندان‌های سالم را در معرض پوسیدگی و صدمه قرار دهد. سطح ملایم‌تر روکش فول‌سرام مانع از این مشکل می‌شود.

از نظر طول عمر

هرچند عمر متوسط هر دو نوع روکش مورد بحث در حدود ۱۵ سال است، اما زیبایی روکش PFM از حدود ۱۰ سال به بعد شروع به زوال می‌کند در حالی که زیبایی روکش فول‌سرام همواره در یک سطح باقی می‌ماند.

کوتاه و مختصر درباره

پروتز PFM

با وجود آن که امروزه روش‌های نوین مانند پروتزهای مبتنی بر زیرکونیا، محبوب بالاتری یافته‌اند، اما پروتز PFM همچنان تنها گزینه برای موارد پیچیده‌ای است که نیازمند اتصال دقیق است و یا به‌دلیل فضای کار حداقلی، حداکثر مقاومت در ساخت دندان بیمار باید ایجاد گردد.

روکش فول‌سرام یک گزینه ایده‌آل برای کسانی است که به‌دنبال بهترین کیفیت روکش دندان با ماندگاری بالا و با طبیعی‌ترین رنگ و انعکاس نور ممکن هستند. با انتخاب این روش، یک روکش سفارشی‌سازی‌شده با بالاترین کیفیت بر روی دندان خود خواهید داشت.

محمد محمدزاده
مؤسس و مدیر مجموعه

لابراتوار یاشام ارومیه

مرکز تخصصی ساخت پروتزهای دندانی یاشام ارومیه،‌ با تجهیزات پیشرفته، تیم مجرب، و سیستم آنلاین سفارش‌ها و تنها لابراتوار دارای استاندارد ISO9001:2015 در شمال‌غرب کشور.

۲۱
سال
سابقه
۹
مدرک و
استاندارد
۱۴
نفر
تیم اجرایی
۹۵
دندان‌پزشک
همکار