اگر به دنبال بازسازی و اصلاح لبخند خود هستید، ونیرها راه‌حلی سریع، مؤثر و متنوع هستند. به‌طور خلاصه، ونیر یک لایه نازک از مواد شبیه به ظاهر طبیعی دندان است که سطح رویی دندان را می‌پوشاند. ونیرها می‌توانند بسیاری از معایب زیبایی نظیر تغییر رنگ دندان، ترک‌خوردگی، شکستگی و فاصله بین دندان‌ها را بهبود بخشند. البته باید توجه داشت ونیر دندان در برخی شرایط قابل انجام نیست و از روش‌های دیگر باید استفاده شود

احتمالا در جستجو برای یافتن اطلاعات درباره این روش، به انواع مختلفی از ونیر برخورده‌اید. اگرچه معمولا پیشنهاد ما استفاده از ونیر سرامیکی (یا پرسلن) است، لازم می‌دانیم تفاوت‌های این دو را توضیح دهیم تا بتوانید روش اصلاح لبخند خود را آگاهانه انتخاب کنید.

 

تفاوت‌ها

ونیرهای پرسلن ورقه‌های نازک ساخته شده از سرامیک هستند که به سطح بیرونی دندان چسبانده می‌شوند. ونیرهای کامپوزیتی، پوشش ساخته‌شده از رزین هستند که مستقیماً به سطح دندان چسبانده می‌شوند. هر دو به‌منظور بهبود لبخند و پوشش معایب دندان طراحی شده‌اند.

  • از نظر زمان اجرا

از بین این دو، ونیر کامپوزیتی زمان کمتری لازم دارد و اجرای آن توسط دندانپزشک و در طی یک جلسه تکمیل می‌شود؛ رنگ رزین بر اساس رنگ دندان‌های اطراف انتخاب می‌شود تا کاملا طبیعی جلوه کند. رزین به سطح دندان اضافه می‌شود، در جای خود تحکیم می‌شود، و نهایتاً پس از پولیش شدن، لبخند جدید شما آماده است!

ونیرهای سرامیکی حداقل به دو جلسه زمان نیاز دارند. دندان‌پزشک لایه نازکی از دندان را برمی‌دارد، از دندان مورد نظر قالب‌گیری می‌کند و قالب به‌دست‌آمده را به لابراتوار دندان می‌فرستد. تا زمانی که ونیر(های) سفارشیِ شما ساخته شوند، یک ونیر موقتی بر روی سطح دندان قرار می‌گیرد. وقتی برای بار دوم به دندان‌پزشک مراجعه می‌کنید، ونیرهای موقتی برداشته شده و ونیرهای پرسلن با استفاده از سیمان مخصوص به سطح دندان چسبانده می‌شود.

  • از نظر ماندگاری

ونیرهای سرامیکی با مراقبت صحیح بین ۱۰ تا ۱۵ سال عمر مفید دارند. از سوی دیگر ونیرهای کامپوزیت بین ۴ تا ۸ سال کارایی دارند. اگرچه پرسلن ماده شکننده‌ای است، اما وقتی به سطح یک دندان سالم چسبانده می‌شود بسیار مقاوم است. کامپوزیت نیز پوشش محکمی است ولی نه به اندازه‌ی پرسلن. این نوع پوشش دندان در مقابل خرد شدن مقاومت چندانی ندارد.

در عین حال، در صورت وارد شدن آسیب به ونیر پرسلن، این نوع پوشش قابل تعمیر نیست و باید جایگزین شود. اما ایرادات جزئی ونیر کامپوزیت قابل برطرف کردن هستند.

  • از نظر زیبایی

شفافیت ذاتی پرسلن باعث می‌شود ونیر ساخته‌شده از آن، نور را کاملا شبیه به دندان طبیعی جذب و بازتاب کند. هرچند که کامپوزیت نیز از زیبایی قابل‌توجهی برخوردار است، اما ونیر پرسلن از این نظر بی‌رقیب است.

یکی از مزایای قابل توجه ونیرهای سرامیکی این است که در برابر لکه‌ها مقاوم هستند. اگر از این پوشش بر روی دندان‌های پیشین بالا و پایین استفاده کنید بدان معنی است که دیگر نیازی به سفید کردن دندان‌ها نخواهید داشت. ونیرهای کامپوزیتی مانند دندان طبیعی دچار تغییر رنگ می‌شوند.

نکته دیگر این است که اگر به هر دلیل از ونیرهای کامپوزیتی ناراضی باشید قابل تعویض هستند، اما ونیرهای پرسلن نه.

  • از نظر هزینه

در کوتاه‌مدت ونیرهای پرسلن هزینه بیشتری در مقایسه با نوع کامپوزیتی دارند. جایگذاری ونیر پرسلن نیازمند زمان، تخصص و هزینه‌های ساخت بالاتر است. یک کلینیک خوب هزینه زیادی را صرف ساخت ونیر پرسلن در لابراتوار دندان می‌کند.

البته اگر هزینه‌های تعویض و تعمیر ونیرها را در بلندمدت در نظر بگیرید، این دو نوع تقریباً هزینه یکسانی خواهند داشت.

پرسلن یا کامپوزیت: کدام‌یک برای من بهتر است؟

در نهایت، بهترین راهکار برای انتخاب میان این دو، مشورت با دندان‌پزشک متخصص زیبایی و مطرح کردن انتظارات و ملاحظات شخصی خودتان است. اگر به‌دنبال روش سریع و مقرون‌به‌صرفه هستید، ونیر کامپوزیت راه‌حل بهتری است. اگر مشکل دندان حاد است و یا به‌دنبال زیباترین خروجی با ماندگاری بالاتر هستید، استفاده از ونیر سرامیکی می‌تواند نتایج فوق‌العاده‌ای در اختیارتان بگذارد.

محمد محمدزاده
مؤسس و مدیر مجموعه

لابراتوار یاشام ارومیه

مرکز تخصصی ساخت پروتزهای دندانی یاشام ارومیه،‌ با تجهیزات پیشرفته، تیم مجرب، و سیستم آنلاین سفارش‌ها و تنها لابراتوار دارای استاندارد ISO9001:2015 در شمال‌غرب کشور.

۲۱
سال
سابقه
۹
مدرک و
استاندارد
۱۴
نفر
تیم اجرایی
۹۵
دندان‌پزشک
همکار