ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت‌هایی که توسط متخصصان کاشته می‌شوند، ایمپلنت مخروطی (Root-form implant) نام دارند. یعنی این جایگزینی برای ریشه دندان است که جای ریشه دندان از دست‌رفته را پر می‌کند. این کار به همان اندازه جایگزین کردن قسمت‌های قابل مشاهده دندان (مانند تاج) ضروری است زیرا ریشه طبیعی با استخوان فک بالایی و پایینی چفت شده و از استخوان محافظت می‌کند. بدون ریشه دندان، عملا دندانی نیز وجود ندارد.

وقتی ریشه‌ای وجود نداشته باشد، بستر استخوانی که از آن محافظت می‌کند نیز تجزیه می‌شود. به این عارضه، «تحلیل استخوان» گفته می‌شود که منجر به بدشکلی ظاهر چهره و کاهش شدید عملکرد‌هایی مثل گاز گرفتن و جویدن می‌شود. نتایج حاصل از تجزیه استخوان، که با از دست رفتن دندان‌ها همراه است منجر به از دست رفتن حالت طبیعی چهره، برهم خوردن ساختار حمایت‌کننده لب‌ها و همینطور عمیق‌تر شدن چین و چروک‌های اطراف دهان می‌شود. ظاهر بینی با نزدیک شدن بینی و دهان به سمت یکدیگر، شبیه منقار خواهد شد.

با این حال، استخوان را می‌توان با جایگزین کردن ریشه‌ی دندان نجات داد. این کار با نصب ایمپلنت‌ها انجام می‌گیرد. استخوان، اتصالی محکمی با ایمپلنت برقرار می‌کند که سبب عملکرد مشابه ریشه دندان می‌شود. ایمپلنت با فراهم کردن پایه‌ای قوی، قابلیت گاز گرفتن و جویدن طبیعی را فراهم می‌کند. ایمپلنت‌ها با تحریک استخوان، سبب ثابت شدن آنها در محل مناسب می‌شوند. این امر در ترمیم حالت‌های چهره، افزایش اعتماد به نفس و کیفیت زندگی نیز نقش دارد.

ریشه‌های ایملنت‌ها کوچک هستند و از تیتانیوم -ماده‌ای که بدن آن را پس نمی‌زند- ساخته شده‌‌اند. کاشت ایمپلنت با میزان موفقیت عمومی ۹۵ درصد یا بیشتر، و با مهر تأیید بیش از چهل سال تحقیقات گسترده، روشی ثابت‌شده هستند و بهترین دستاورد طولانی‌مدت را در بین سایر روش‌های جایگزینی دندان‌ها ارائه می‌دهند.

سه بخش ایمپلنت دندانی

اما ایمپلنت‌های گفته‌شده از چه ساختاری تشکیل یافته‌اند؟ دندان‌هایی که با ایمپلنت‌ها جایگزین می‌شوند، از سه بخش تشکیل شده‌اند:

پایه ایمپلنت: این قسمت، جایگزین ریشه دندان از دست رفته می‌شود.

اباتمنت (Abutment): ایمپلنت از این طریق به لثه متصل می‌شود. اباتمنت از لثه بیرون زده و به عنوان تکیه‌گاهی عمل می‌کند که تاج مصنوعی به آن متصل خواهد شد.

تاج (روکش): روکش‌های از جنس پرسلن به وسیله پیچ و یا به صورت ثابت در محل مورد نیاز نگه داشته می‌شوند که در صورت انتخاب درست، ظاهری به جذابیت و زیبایی یک دندان طبیعی ایجاد می‌کند.

هیچ یک از این بخش‌ها، تحت تاثیر حمله‌های باکتریایی و یا پوسیدگی‌های دندانی قرار نمی‌گیرند در حالی که تجربه این اتفاق‌ها در دندان‌های طبیعی با روکش یا بریج امکان‌پذیر است. ایمپلنت‌ها برای ماندگاری طولانی‌مدت ساخته شده‌اند و در صورت مراقبت اصولی می‌توانند مادام‌العمر باشند.

کوتاه و مختصر درباره

کاشت ایمپلنت دندان

جراحی ایمپلنت دندان یک راهکار بلندمدت برای جایگزین کردن دندان‌های افتاده است که کاملا شبیه دندان‌های طبیعی شما شده و خیال شما را از هر جهت آسوده خواهد کرد.

با قابلیت
ایجاد بستر مستحکم برای دندان جدید، بازیابی فرم چهره، و حفظ دندان‌های سالم

زمان مورد نیاز برای اجرا
۳ تا ۹ ماه

طول عمر
مادام العمر

راهکارهایی که توسط ایملنت‌ها به‌وجود آمده و صنعت دندانپزشکی را متحول کرده‌اند، بسیار هستند. ایمپلنت‌ها اَشکال بی‌شماری از انواع جایگزینی دندان‌ها از جمله جایگزینی تکی، بریج‌ها، انواع ایمپلنت‌ها و جایگزینی کامل دندان‌ها را شامل می‌شوند.

بررسی تمامی گزینه‌های ایمپلنت در مشورت با دندان‌پزشک متخصص زیبایی قبل از انجام آنها، به انتخاب بهترین روش برای بازآفرینی دندان از دست رفته‌ی شما کمک می‌کند.

محمد محمدزاده
مؤسس و مدیر مجموعه

لابراتوار یاشام ارومیه

مرکز تخصصی ساخت پروتزهای دندانی یاشام ارومیه،‌ با تجهیزات پیشرفته، تیم مجرب، و سیستم آنلاین سفارش‌ها و تنها لابراتوار دارای استاندارد ISO9001:2015 در شمال‌غرب کشور.

۲۱
سال
سابقه
۹
مدرک و
استاندارد
۱۴
نفر
تیم اجرایی
۹۵
دندان‌پزشک
همکار